=
Bezpieczniejsza praca na budowie z Bouwspraak

Bezpieczniejsza praca na budowie z Bouwspraak

Jak można bezpiecznie wykonywać pracę na placu budowy, na którym nie wszyscy robotnicy mówią w tym samym języku, a do tego często noszą środki ochrony słuchu? Używając Bouwspraak – nowego, uniwersalnego języka do komunikacji dla osób pracujących na budowach i przy infrastrukturze.

Kod językowy dla wszystkich na budowie

Wyobraź sobie, że musisz ostrzec o zbliżającym się niebezpieczeństwie kogoś, kto nie zna twojego języka. Nie będzie łatwo… A na budowie często zdarzają się takie sytuacje. Dlatego ośrodek wiedzy i doradztwa Volandis,z inicjatywy między innymi Bouwend Nederland, opracował specjalny kod językowy, zwany Bouwspraak (z niderl. język budowlany). Jest to nowy język oparty na gestach, obejmujący 26 ujednoliconych gestów ostrzegawczych, które może szybko opanować każdy pracownik budowy. Dzięki temu pracownicy z różnych krajów mogą się skutecznie między sobą porozumiewać i zapobiegać wypadkom. Przy tworzeniu tego języka pomagała również agencja pracy Aelbers.

Wyjaśnienie w ośmiu językach

Dzięki gestom języka budowlanego pracownicy mogą w szybki i prosty sposób zwracać sobie nawzajem uwagę na niebezpieczne sytuacje. Opracowano na przykład gesty oznaczające „Stop!”, „Pomocy!”, „Do przodu” i „Na dół”. Na rozwieszonych w kontenerze budowlanym plakatach promujących tę inicjatywę i na specjalnej stronie internetowej można znaleźć wszystkie potrzebne gesty, wraz z ich objaśnieniem w języku niderlandzkim, bułgarskim, niemieckim, angielskim, węgierskim, polskim, rumuńskim i tureckim. To dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pracy wszystkich pracowników w branży budowlanej.

Język budowlany (Bouwspraak) w agencji Aelbers 

Również agencja Aelbers współpracuje z osobami różnych narodowości i chce wspierać bezpieczeństwo pracy. Na etapie tworzenia języka budowlanego (Bouwspraak) przez m.in. ośrodek Volandis, rozmawiano z pracownikami tymczasowym pochodzącymi z różnych krajów. Gorąco polecamy wszystkim używanie języka budowlanego (Bouwspraak)! Dlatego informujemy o nim naszych pracowników za pośrednictwem naszego biuletynu BHP, a każdy nowy pracownik tymczasowy otrzymuje przy rejestracji instruktaż w tym zakresie.

Wszystkie gesty można znaleźć na stronie www.bouwspraak.nl